W jaki sposób przygotować się do matury z języka polskiego?

Rozpocznijmy przygotowanie

Matura z języka polskiego spędza wielu uczniom sen z powiek. Wiemy doskonale, że jest to najważniejszy sprawdzian w naszym już dorosłym życiu. Wynik matury ma wpływ bezpośredni na naszą przyszłość, szczególnie gdy chcemy się dostać na swój wymarzony kierunek studiów, na które jest sporo chętnych w przeliczeniu na miejsca wolne. Do matury z języka polskiego należy się już przygotowywać na początku szkoły średniej. Powinniśmy robić przejrzyste notatki, ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem oraz czytać w zasadzie każdą lekturę. Dla wielu uczniów jednak nie jest to takie oczywiste, a za naukę do matury się zbierają dopiero w maturalnej klasie.

Streszczenia lektur

Podstawą w zdaniu bardzo dobrym pisemnej matury z języka polskiego jest oczywiście znajomość lektury – to nie dotyczy tylko treści, ale także ich problematyki, a także czasu, w którym powstawały one. Sprawę częściowo załatwić możne wpisanie w wyszukiwarkę pożądanego streszczenia, ale nie wystarczy z pewnością przeczytać raz tam zmieszczonych treści. Oczywiście najlepiej jest przeczytać lekturę, ale jeśli nie mamy czasu na przyswojenie jej w całości, to można przeczytać jej fragmenty najważniejsze, a poza tym wspomóc się dobrze opracowanym streszczeniem. Na tym jednak zadanie nasze się nie kończy. Powinniśmy także przeczytać biografię autora, poznać klimat oraz ducha danej epoki oraz także charakterystykę wszystkich bohaterów.

Czytanie ze zrozumieniem

Kolejnym niezwykle ważnym zadaniem, które stoi przed osobami, które zamierzają zdać maturę z polskiego jest oczywiście czytanie ze zrozumieniem. Tę umiejętność można nabyć tylko drogą ćwiczenia. Przy rozwiązywaniu zadań na maturze z polskiego przydaje się bardzo często znajomość stylistycznych środków, a także nawet gramatyki – przypadków, składni zdań czy też części mowy.

Maturalne wypracowanie

Wbrew pozorom możemy się skutecznie przygotować do maturalnego wypracowania. Wystarczy, że się nauczymy pisania pod klucz. Oznacza to w praktyce, że sporo punktów uzyskać można za zachowanie struktury odpowiedniej wypracowania. Mowa o wstępie, zakończeniu oraz rozwinięciu. Na wstępie warto się zawsze odwołać do danej epoki, w której żył oraz tworzył dany autor, a także do jego życia.

Warto zasugerować się powyższymi kwestiami. Nie będziemy żałować tego, ponieważ dzięki solidnemu przygotowaniu naprawdę uda nam się odnieść sukces. Pamiętajmy, że jest to najważniejszy egzamin, w którym nie możemy dać plamy.